Eko! Eko! Eko! Wiosna!

21.03.2022 – poniedziałek- tego dnia w SP2 w Sobótce nikt nie myślał o wagarach… choć był to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dlaczego? Kto chciałby uciekać, gdy do szkoły obowiązywał strój sportowy, kredki, kiełbaska i kijek. Kto chciałby stracić dobrze przeżytą rywalizację z innymi klasami?

Zacznijmy od początku. Zamiast pierwszych lekcji  w szkole wychowawcy i opiekunowie prowadzili warsztaty ekologiczne, które w młodszych klasach opierały się na praktycznych doświadczeniach-badaniu właściwości powietrza, a w starszych na zgłębianiu tajników Dolnośląskich Parków Krajobrazowych. Warsztaty zakończone były konkursem na „Eko- mem” z któregoś z parków.

Następnie klasy, które przybrały nowe nazwy: „ Zieloni”, „Eko- bus” i inne pro przyrodnicze, otrzymały mapkę terenu, zgodnie z którą miały dotrzeć do 7 punktów i zmierzyć się z 21 zadaniami – począwszy od gry w golfa ciupaga góralską, przez wizytę u Leśnych Wróżek – rozpoznając tajniki wiosenno- kulinarne- zmysłem smaku, węchu oraz dotyku. Sporo emocji budziło też budowanie szałasu, wędkowanie w miednicach oraz czołganie się pod liną. Nie zabrakło również zagadek dla koneserów muzyki. Poszczególne punkty gry terenowej przygotowali jako happeningi uczniowie klasy siódmej. Było sporo śmiechu i radości za co im serdecznie dziękujemy.

Po powrocie z gry- każdy patrol, który zbierał punkty- dolary za wykonane zadania mógł wykupić panią Wiosnę i zasadzić jeden wiosenny kwiat pod szkołą. Zwycięska grupa, która wykonała najdokładniej zadania mogła uwolnić z pęt przywiązaną do drzewa Panią Wiosnę. Od teraz króluje w całej krasie- co widać po pogodzie …

W międzyczasie klasa pierwsza wspólnie z  panią Melanią Sitkiewicz rozprawiła się ostatecznie z zimą – paląc eko -Marzannę w ognisku. Następnie wszyscy strudzeni piechurzy posilili się kiełbaskami.

Ostatnie godziny spędzili na zawodach zorganizowanych przez pana Krzysztofa Dudę – klasy młodsze, a starsze na rozgrywkach sportowych, które prowadził pan Adam Spicera.  Myślę, że również za rok nikt nie będzie myślał o wagarach…