Zapraszam do udziału w Konkursie!
Wskazówki dotyczące udziału:
1.Najpierw wypożycz i przeczytaj książkę z zestawu nowości. Może to być też książka zakupiona na kiermaszu.
2.Przygotuj pracę promującą wybraną przez Ciebie książkę
w dowolnej formie graficznej
(własna ilustracja wykonana w dowolnej technice, plakat, fotografia artystyczna)
lub literackiej
(list na temat przeczytanej książki, wiersz związany z jej treścią, kartka z pamiętnika, recenzja).
3.Pracę wykonaną przez siebie – całkowicie samodzielnie! – przekaż do biblioteki szkolnej do dnia 15 maja br.
Podczas oceniania pracy możliwa będzie indywidualna rozmowa z wykonawcą na temat treści promowanego dzieła, inspiracji i uzasadnienia wyboru tematu oraz techniki wykonania.
Kryteria.
- Kreatywność.
- Samodzielność.
- Zgodność z tematem konkursu.
- Dobra znajomość prezentowanej książki.
Uwaga!
Wszelkie plagiaty, kopie, wyraźna niesamodzielność dyskwalifikują pracę uczestnika.
Ogłoszenie wyników.
Wyniki zostaną podane do 1. czerwca 2026 roku na stronie internetowej Szkoły i na gazetce ściennej biblioteki.
Regulamin Konkursu
Konkurs literacko-plastyczny na najciekawszą promocję przeczytanej książki wypożyczonej w szkolnej bibliotece adresowany jest do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sobótce.
Cele Konkursu:
- Propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
- Wzbudzanie zainteresowań wartościową literaturą, w tym nowościami udostępnionymi przez szkolną biblioteką.
- Doskonalenie umiejętności prezentowania własnych umiejętności.
- Rozbudzanie kreatywności dla poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań.
- Poznawanie własnych możliwości.
Kategorie Konkursu:
Konkurs przebiega w dwu kategoriach:
- literackiej,
- plastycznej
Adresat Konkursu:
Uczniowie klas od 1 do 8.
Kryteria oceny wypowiedzi pisemnej:
- dowolna forma pisemnej wypowiedzi, np.: list na temat przeczytanej książki, wiersz związany z jej treścią, kartka z pamiętnika, recenzja;
- walory literackie, inwencja twórcza, zgodność z formą wypowiedzi, poprawność ortograficzna, interpunkcyjna, stylistyczna i językowa;
- praca napisana na kartce A4 w linię lub w kratkę.
Kryteria oceny pracy plastycznej:
- wykonana w dowolnej technice plastycznej, np. plakat, fotografia artystyczna, rysunek, malarstwo, kolaż, itp. – stworzona specjalnie na potrzeby Konkursu,
- samodzielna,
- zgodna z treścią wybranej książki.
Prace plastyczne w formacie A4 na arkuszu bloku technicznego muszą być na odwrocie opisane.
W pracach wykonywanych w obu kategoriach należy uwzględnić:
- imię, nazwisko i klasę autora pracy,
- imię i nazwisko autora książki i jej tytuł,
- krótkie uzasadnienie dotyczące wyboru i wartości prezentowanej pozycji (np.: wychowawcze, edukacyjne, relaksacyjne, rozwijające wyobraźnię, wzmacniające koncentrację, rozwijające zainteresowania tematyką, zdolności rysunkowe, artystyczne itp.).
Do prac należy dołączyć
- zgodę rodziców /prawnych opiekunów / na udział dziecka w Konkursie, ( załącznik poniżej)
- oświadczenie podpisane przez autora i jego rodziców /prawnych opiekunów/ o samodzielnym zredagowaniu / wykonaniu pracy.
Nagrody
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Wszyscy uczestnicy otrzymają ponadto dyplomy, oraz wzorową ocenę cząstkową za zachowanie.
Za zgodą nauczycieli przedmiotów (polonisty i plastyka) możliwa ocena cząstkowa z przedmiotu.
Uwaga!
Tytuły książek stanowiących zestaw nowości są udostępnione w bibliotece szkolnej na wystawie „Nowości książkowe w naszej bibliotece”.
Po wszelkie dodatkowe wyjaśnienia proszę zgłaszać się do organizatora Konkursu, nauczyciela – bibliotekarza SP2.
Organizator Konkursu:
Małgorzata Wodnicka, nauczyciel – bibliotekarz

