Jak Wojtek został strażakiem… – O udziale naszych uczniów
w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy
Pożarniczej w ZSP w Sobótce

W dniu 31. marca 2026 roku sześcioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Sobótce wzięło
udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
organizowanym przez OSP w Sobótce, do którego przygotowywani byli przez samych
starszych strażaków w czasie spotkań grupowych Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz
wykazując własną inicjatywę i zainteresowanie pracą straży pożarnej.
Pytania konkursowe obejmujące zakres wiedzy pożarniczej dotyczyły historii pożarnictwa,
pracy strażaków, zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań, a także terminologii
związanej ze sprzętem pożarniczym.
Wśród uczestników naszej szkoły znaleźli się: ósmoklasista Tomasz Kozera, siódmoklasiści:
Jakub Magnucki i Jan Szajner oraz czwartoklasistki: Nicola Demska, Zofia Opalińska
i Victoria Mazurek.

   Zawodnicy spisali się na medal. Sam fakt uczestnictwa był wyrazem wzorowej postawy uczniowskiej i obywatelskiej oraz potrzeby własnego rozwoju, ale najwyższym poziomem wiedzy wykazał się Jakub Magnucki, który wywalczył pierwsze miejsce, uzyskując sto procent poprawności za udzielone odpowiedzi. Nicola Demska, czwartoklasistka, w grupie młodszej
zajęła bardzo dobre trzecie miejsce. Wydaje się, że nasi uczniowie poważnie wzięli sobie do serca myśl wyrażoną przez Adama Ferrarę, amerykańskiego aktora, znanego z filmowych wcieleń w role sierżanta lub detektywa, cyt.:

„Za każdym razem, gdy będę mógł pomóc
strażakom, zrobię to. Jestem prawdziwym
szczęściarzem, że mogę pomóc”.

MW#