GODZINY   OTWARCIA   BIBLIOTEKI   SZKOLNEJ

CZYTANIE ROZWIJA ROZUM MŁODZIEŻY,

ODMŁADZA CHARAKTER STARCA,

USZLACHETNIA W CHWILACH POMYSLNOŚCI,

DAJE POMOC I POCIESZENIE W PRZECIWNOŚCIACH.

„ROK 2015 ROKIEM ŚW. JANA PAWŁA II W 10 ROCZNICĘ ŚMIERCI

ORAZ ROKIEM JANA DŁUGOSZA POLSKIEGO HISTORUKA I KRONIKARZA

W 600 ROCZNICĘ URODZIN”.

„Przeczytam 52 książki w 2015 roku”

Akcja ma na celu przeczytanie 52 książek, to przeciętna liczba tygodni w roku kalendarzowym, wychodzi średnio książka na tydzień. Grubość – dowolna. Format – też. Bez znaczenia czy beletrystka, fantasy, historyczna, science-fiction czy coś naukowego. Cel akcji jest jeden – poszerzamy swoje horyzonty!

Zachęcamy do dzielenia się swoimi przeczytanymi lekturami na łamach naszej szkolne gazetki „Zielony Piórnik”, krytykujcie, chwalcie – pełna wolność.

Niech Wasz 2015 rok stanie się milszy już na starcie – choćby przez te akcję.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień ten na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców – został ustanowiony przez UNESCO Dniem Ksiązki i Praw Autorskich.

23 kwietnia, od 1996 roku, obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest data symboliczną.

W Katalonii Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego – patrona tego regionu – obdarowywał swoich bliskich książkami i różami. Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. „Statut królowej Anny” z roku 1709 przyznawał autorom (na określony okres czasu) prawa własności do ich drukowanych autorów.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ”

1.      Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

2.      Przy zapisie zgłaszający się powinien zobowiązać się do przestrzegania regulaminu.

3.      Uczniowie wypożyczający książki powinni  pozostawić w szatni wierzchnie okrycia, zaś torby szkolne przed salą biblioteczną.

4.      Jednorazowo można wypożyczyć trzy woluminy.

5.      Okres wypożyczenia książki z działu lektur i beletrystyki nie może przekraczać trzech tygodni.

6.      Książki naukowe i popularno-naukowe wypożycza się na okres nie dłuższy niż jeden tydzień.

7.      Istnieje możliwość przedłużania terminu zwrotu wypożyczonego woluminu, jeżeli nie ma zapotrzebowania ze stronny innych wypożyczających.

8.      Na prośbę czytelnika można zarezerwować książkę, która jest aktualnie wypożyczona.

9.      Przeczytane woluminy powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.

10.  Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń.

11.   Z księgozbioru podręcznego można korzystać wyłącznie na miejscu.

12.  Nauczyciel bibliotekarz udziela informacji o książkach, pomaga w wyborze literatury.

13.  Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

14.  Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych , musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej  antykwarycznej w cenie pozycji zagubionej (zniszczonej).

15.  Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

16.  W przypadku zmiany miejsca szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE PREZENTACJA